Nenechejte si ujít slavnostní otevření Reuse centra

17/8 2020

V sobotu 19. září bude v areálu společnosti OZO Ostrava v Přívoze, v ulici Slovenské, slavnostně otevřeno Reuse centrum, tedy centrum pro opětovné využití věcí. Premiéru tohoto prodejního skladu použitého nábytku a předmětů z domácností bude provázet pestrý program, jehož součástí budou například workshopy zaměřené na předcházení vzniku odpadu i nejrůznější aktivity pro děti.

Nenechejte si ujít slavnostní otevření Reuse centra

„Funkční předměty, které se ještě nemusejí stát odpadem, ale stávající majitelé už je chtějí vyměnit za jiné, lze už nyní odevzdávat našim pracovníkům ve všech ostravských sběrných dvorech,“ upozorňuje Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava a akcentuje, že v novém Reuse centru bude k mání také vyřazené zboží společnosti IKEA Ostrava, která se stala partnerem nového projektu. „Lidé si zde za symbolickou částku v rozmezí od 10 do 200 korun budou moci koupit předměty, které mohou tak, jak byly darovány, či po drobné opravě, dál sloužit a nestat se odpadem. Věci s minulostí zde dostanou šanci na novou budoucnost,“ poznamenává s tím, že celý výtěžek z prodeje bude věnován na výsadbu zeleně v Ostravě.

V sobotu 19. září si návštěvníci budou moci v Ostravě-Přívozu prohlédnout areál, který bude veřejnosti zpřístupněn poprvé. Vzhledem k tomu, že kromě jiného jde o základnu svozové techniky OZO Ostrava, bude návštěva zajímavá pro dospělé i děti, které si budou moci zblízka prohlédnout popelářská auta, zajezdit si ve šlapacích autíčkách či projít bludištěm z popelnic a kontejnerů. Ti starší se mohou zapojit do workshopů tematicky navazujících na myšlenku reuse, návštěvníky určitě zaujme také ochutnávka pokrmů připravených z potravin, které by mohly být zbytečně vyhozeny. Chybět nebude ani oblíbená sázecí dílna, kde tentokrát namísto květináčů poslouží staré hrnečky i nádobí, které už nemůže být používáno k původnímu účelu. „Chceme ukázat, jak staré věci, které bychom jindy vyhodili, mohou získat nový smysl,“ objasňuje Vladimír Karasová s tím, že workshopy budou v Reuse centru probíhat pravidelně. „Pořádat zde budeme také swapy, neboli výměnné obchody, a také inspirující přednášky zaměřené na předcházení vzniku odpadu i na to, jak využívat věci, dokud mají užitnou hodnotu. V prostoru Reuse centra bude rovněž k dispozici veřejná dílna, kde si lidé budou moci zakoupenou věc sami opravit nebo vylepšit,” uzavírá.

Reuse centrum je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava. Vyhlášení sbírky Veřejná zeleň v Ostravě schválilo vedení kraje.